O projekcie
Projekt Ciałoświadomi - świadomi o HIV jest odpowiedzią Fundacji Nie Będziesz Szła Sama na niewystarczającą edukację w zakresie zdrowia seksualnego i świadomości o HIV/AIDS w polskim systemie edukacyjnym.
Rozwijany we współpracy z młodzieżą oraz ekspertami medycznymi i edukatorami seksualnymi, projekt ma na celu wypełnienie luki wiedzowej i umocnienie młodych ludzi w zakresie ich praw do zdrowia i dobrej edukacji seksualnej.
Dostęp do edukacji seksualnej nie jest kwestią światopoglądu, lecz prawem człowieka.
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.
Edukacja młodzieży
Projekt zakłada prowadzenie kampanii edukacyjnych w szkołach średnich.
Podczas tych edukacyjnych spotkań i warsztatów młodzież zostanie zapoznana z podstawowymi informacjami na temat HIV, AIDS, metod transmisji, prewencji i leczenia.
Do tej części projektu zaprosiliśmy ekspertów i specjalistów z dziedziny zdrowia, psychologii i seksuologii, którzy przekazują młodzieży rzetelną i aktualną wiedzę.
Najczęściej zadawane pytania
Dane z raportu
CIAŁOŚWIADOMI
Otwarcie o edukacji seksualnej!
Badanie przeprowadzone zostało w ramach projektu Ciałoświadomi - świadomi o HIV. Bez wątpienia naszym celem było nie tylko zbadanie poziomu aktualnej wiedzy młodzieży w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową, ale również chcieliśmy zaprosić młodych ludzi do wyrażenia swojej opinii oraz potrzeb wobec aktualnego stanu edukacji seksualnej w Polsce. Dodatkowo chcieliśmy poznać, jakie źródło informacji oraz wiedzy w zarkesie szerokopojętej seksualności dla młodych osób wydaje się być rzetelne oraz bezpieczne.
74%
Wzrost wiedzy
Fundacja prowadząc zajęcia edukacyjne na temat HIV/AIDS, przeprowadziła badanie, by zmierzyć poziom wiedzy polskich osób uczniowskich.
Zestawiając wyniki badań przed prezentacją treści edukacyjnych z wynikami po prezentacji, całościowy wzrost świadomości szacuje się na 74%.
85%
Młodzież nie wie kiedy się badać
Jaki czas powinien upłynąć od potencjalnie ryzykownego kontaktu do momentu przeprowadzenia badania na obecność wirusa HIV w celu uzyskania wiarygodnych wyników?
Aż 85% osób udzieliło niepoprawnej odpowiedzi sądząc, że badanie można wykonać odrazu (33%) lub badanie można wykonać po upływie tygodnia (52%).
Po zaprezentowaniu treści edukacyjnych ilość poprawnych odpowiedzi wzrosła o 455% porównując z wartością początkową.
52%
Jakie objawy?
52% respondentów nie było świadomych tego, że wirus HIV może objawiać się symptomami grypopodobnymi już w przeciągu 2-3 tygodni od zakażenia.
96%
"Nigdy się nie badałem"
Zapytani, czy kiedykolwiek badali się na obecność wirusa HIV w organizmie, aż 96% osób odpowiedziało przecząco.
84,2%
Braki programowe
Aż 84,2% uczniów uważa, że w ich szkole tematy dotyczące chorób przenoszonych drogą płciową oraz edukacji seksualnej są omawiane niewystarczająco.
52%
PONAD POŁOWA!
Około 52% uczniów i uczennic oceniło poziom edukacji seksualnej w swojej szkole negatywnie. W tym 23,2% wskazała na poziom krytyczny, bardzo zły - 9,6%, zły - 18,9%).
Około 35% osób badanych wstrzymało się od głosu.
Projekt Ciałoświadomi - świadomi o HIV przeprowadził 22 warsztaty edukacyjne na terenie miast województwa śląskiego. Spotkania te miały na celu edukację młodzieży szkolnej na temat HIV/AIDS i świadomości cielesnej. Warsztaty były prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin, takich jak medycyna, psychologia, seksuologia i ginekologia.
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.