top of page

Fundacja NBSS w Senacie RP

NBSS

26 lut 2024

Konferencja "Rola psychologów i pedagogów szkolnych. Wyzwania i rozwiązania"

26 lutego 2024 roku, w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, odbyło się posiedzenie

Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju, w ramach którego miała miejsce konferencja Rola psychologów i pedagogów szkolnych. Wyzwania i rozwiązania.

To wyjątkowe wydarzenie, zorganizowane przez Fundację Nie Będziesz Szła Sama, zgromadziło liczne grono ekspertów, polityków, przedstawicieli instytucji edukacyjnych, psychologów, pedagogów oraz młodzieży.


Fundacja odpowiedziała w ten sposób na jedną z wielu potrzeb społecznych, która jest priorytetowa, tak jak priorytetem jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Psychologowie i

pedagodzy szkolni odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu zdrowia psychicznego oraz społecznego rozwoju uczniów. Niestety, w Polsce nadal istnieje poważny problem z dostępem do ich wsparcia.


Fundacja NBSS postanowiła przyjrzeć się z bliska tej tematyce i zebrać wnioski, które przyczynią się do zmiany sytuacji w naszym kraju.

Jak podkreśliła otwierająca konferencję Marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, aż w 450 gminach brakuje psychologów szkolnych. Pani Marszałkini wyraziła nadzieję, że zebrane konkluzje z konferencji pomogą rządowi w wypracowaniu skutecznych rozwiązań, które zapewnią odpowiednią opiekę psychologiczną dla młodzieży i dzieci.


Podczas wydarzenia obecny był Przewodniczący Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju, senator Krzysztof Kwiatkowski, który podkreślił wagę spotkania i omawianych tematów.

Swoją wiedzą, bogatym doświadczeniem i cennymi uwagami podzieli się m.in. prof. Marek

Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Nieletnich oraz dr Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka.


Konferencja przyniosła wszechstronne spojrzenie na problemy dotyczące sytuacji psychologów i pedagogów szkolnych, ale również na to, jak się to odbija na dzieciach i młodzieży.

Patrycja Orłowska, reprezentantka grupy zawodowej psychologów, zaapelowała o ustawowe

uregulowanie kwestii dotyczących kształcenia i form zatrudnienia psychologów. Zwróciła uwagę na problem nierównego edukowania psychologów oraz na zbyt niskie wynagrodzenia za ich pracę w szkołach.

Mazowiecka Kurator Oświaty, Wioletta Krzyżanowska, omówiła rolę psychologów w szkole z

perspektywy dyrektora placówki. Zaznaczyła, że psychologowie powinni aktywnie zgłaszać swoje potrzeby, aby ich gabinety były odpowiednio wyposażone. Poruszyła również temat form zatrudnienia psychologów, zastanawiając się, czy lepszym rozwiązaniem jest podleganie karcie nauczyciela, czy kodeksowi pracy.


Dziennikarz Tomasz Kammel, zaangażowany w promocję edukacji dzieci, poruszył kwestię

uzależnienia młodzieży od smartfonów. Zwrócił uwagę na brak edukacji w zakresie mądrego

korzystania z technologii.

Można zacząć edukować w sposób sensowny i skuteczny w tym zakresie. Marnujemy czas, energię i potencjał uczniów – podkreślił Kammel, proponując wprowadzenie przedmiotu uczącego poruszania się w sieci internetowej.


Wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Bartosz Grohman, zwrócił uwagę na wzrost przestępczości nieletnich w sieci oraz potrzebę edukacji dzieci i młodzieży na temat konsekwencji złych zachowań online. Opowiedział o akcji Miś Adwokat, mającej na celu edukację prawną w szkołach.


Konferencja poruszyła także problemy braku zainteresowania dziećmi przez rodziców, prewencji suicydalnej oraz niskiego wynagrodzenia psychologów. Dyskutowano o wsparciu pracy psychologów poprzez organizowanie w szkołach stref ciszy i miejsc integracji sensorycznej, które pomogą dzieciom się odstresować.

Wśród uczestników konferencji znaleźli się m.in.:

  • Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka,

  • Justyna Żukowska-Gołębiewska, psycholożka, projekt Młode Głowy Fundacji Unaweza

  • Cezary Wosiński, grupa edukacyjna Soward,

  • Patrycja Mordziołek, Centrum Dobry Psycholog,


Swoją obecnością zaszczyciły nas również Panie: Podsekretarz Stanu, Paulina Piechna-Więckiewicz oraz Podsekretarz Stanu, Izabela Ziętka, które zaprosiły nas do dalszych rozmówi i działań w zakresie poprawy sytuacji psychologów i pedagogów szkolnych.

Wnioski zostały zebrane. To pierwsza i na pewno nie ostatnia taka inicjatywa Fundacji.


Będziemy tam, gdzie nas potrzebujecie.




bottom of page